115 Milyar Liralık Belirsizlik: Türkiye Tek Yürek Kampanyasında Toplanan Yardım ‘Deprem Fonuna’ Aktarılmadı

Türkiye Tek Yürek yardım kampanyasında toplanan 115 milyar lira ile ilgili belirsizlik sürüyor. AK Parti’nin hazırlayıp TBMM’ye sunduğu Afet Yine İmar Fonunun kapsamına Türkiye Tek Yürek kampanyasında toplanan paralarını dahil etmedi. 

AK Parti Milletvekili Cemal Öztürk, Sayıştay kontrolü ile bağımsız kontrole tabi tutulacak afet fonuna tek yürek kampanyasıyla taahhüt edilen ya da toplanan paraların alınmayacağını bildirdi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığı bilgilere nazaran; bu hafta TBMM Genel Konseyinde görüşülmesi beklenen Afet Yine İmar Fonuna ait yasa teklifine nazaran, Sayıştay ve bağımsız kontrol şirketlerinin kontrolüne tabi olacak fonun hem bağış, bütçe ve borçlanma yoluyla elde edilecek gelirleri hem de bu gelirlerin nerelere harcandığı her 3 ayda bir nizamlı olarak kamuoyuna açıklanacak.

‘Toplanan paralar AFAD’a mı ilgili kurumlara mı aktarılır bilemem’

Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Kuruluna sunan AK Partili Öztürk, ikili kontrol garantisi verince kampanyada vadedilen 115 milyar liralık bağışların da fona alınması istendi. Tek Yürek kampanyasıyla vadedilen paraların ne kadarının toplandığı, nerede tutulduğu ve ne kadarının nerelere harcandığı üzere bilgilere ulaşamadıklarını belirten muhalefet milletvekilleri, bu paraların yeni kurulacak fona alınıp alınmayacağını sordular.

Öztürk bu sorulara, “Toplanan o paralar bu fona aktarılmayacak. AFAD’a mı, ilgili kurumlara mı artık bilemem lakin o paralar bu fonun amacının dışında bir olay. Benim pozisyon değil. Benim önerdiğim bu fonun içine 115 milyar mı, 120 milyar mı ne kadar bilmiyorum, o yardım paraları aktarılmayacak” dedi.

Denetime ait telaşlar giderilemedi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Partili Cevdet Yılmaz, kişisel bağışlara karışılamayacağını lakin hiç olmazsa Merkez Bankası ve kamu bankalarının taahhüt ettiği paraların afet fonuna alınmasını önerdi. Lakin evvelki periyotlarda bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı misyonlarında bulunan Yılmaz’ın bu önerisi de kabul edilmedi.

Cemal Öztürk, yalnızca bundan sonraki yardımların fona alınacağında ısrar edince, Tek Yürek bağışlarıyla toplanan 115 milyarlık yardım paralarının kontrolüne ait dertler giderilemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir