89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi’nin enkazından 300 kamyon hafriyat taşındı

Maraş merkezli zelzelelerde 1 blokunun yıkılması sonucu 89 kişi ömrünü yitiren, 3 bloku ise denetimli olarak yıkılan Galeria Sitesi’ndeki enkaz kaldırma çalışmalarında şu ana kadar 300 kamyon hafriyat taşındı. Şantiye Şefi Hıdır Arkanın, enkazda kıymetli eşyalar olduğu için biraz daha hassas davrandıklarını belirterek, “Enkazda yaklaşık 1 aylık işimiz kaldı diyebiliriz” dedi.

Yenişehir ilçesinde kentin birinci alışveriş merkezi olarak 1999 yılında hizmete giren, 4 katı alışveriş merkezi olup, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin 1 bloku, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların birincisinde yıkıldı. 89 kişinin ömrünü yitirdiği, 22 kişinin de yaralandığı sitenin geriye kalan 3 bloğu da denetimli olarak yıkıldı. 16 Mart’tan itibaren de 8 iş makinesi ve 20 işçiyle enkaz kaldırma çalışması başlatıldı. Çalışmada bugüne kadar 300 kamyon hafriyat çıkarıldı.

DHA’ya konuşan ve enkaz kaldırma çalışmalarında 1 aylık işlerinin kaldığını söyleyen Şantiye Şefi Hıdır Gerinin, “Enkazda 8 iş makinemizle çalışıyoruz. Bazen bu sayı artabiliyor. Ortalama 20 işçi var. 1,5 ayı aşkın müddettir burada çalışıyoruz. Bazen kısmi durmalarımız oluyor. Şu ana kadar yaklaşık 300 kamyon hafriyat gitti buradan. Hafriyatları belediyenin belirlediği yerlere götürüyoruz. Kıymetli eşyalar olduğu için biz biraz daha hassas davranıyoruz. Vatandaşların ziynet eşyalarını bulduğumuzda buradaki misyonlu memurlara tutanak karşılığında teslim ediyoruz. Enkazda yaklaşık 1 aylık işimiz kaldı diyebiliriz. Çalışmalarımız burada Etraf ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve belediye ile koordineli bir biçimde devam ediyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir