Abdülkadir Uraloğlu kimdir? Ulaştırma ve Altyapı Abdülkadir Uraloğlu kaç yaşında, nereli? Abdülkadir Uraloğlu hayatı ve biyografisi

Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, yeni kabineyi açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu oldu.

Abdulkadir Uraloğlu, 1966’da Trabzon’da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı’ndan 1988’de mezun olan Uraloğlu, birebir yıl özel dalda saha mühendisi olarak vazife yaptı.

Karayolları Genel Müdürlüğündeki çalışma hayatına 1989’da Karayolları Erzurum 12. Bölge Müdürlüğü’nde etüt takım mühendisi olarak başlayan Uraloğlu, 1990-1998 yıllarında Karayolları Ankara 4. Bölge Müdürlüğünde etüt takım mühendisi, denetim mühendisi ve denetim şefliği misyonlarında bulunduktan sonra 1998 yılında Erzurum Bölge Müdürlüğü İmal Başmühendisliği misyonuna getirildi. 2003’te Trabzon 10. Bölge Müdür Yardımcısı olan Uraloğlu, 2005’te Kayseri 6. Bölge Müdürü, 2006’da da Samsun 7. Bölge Müdürü olarak atandı.

Uraloğlu, 2009’da kısa bir mühlet Karayolları Bursa 14. Bölge Müdürü olarak görevlendirilirken, tekrar Samsun’a dönerek toplam 6,5 yıl Samsun’da Bölge Müdürlüğü vazifesini yürüttü.

2012’de İzmir 2. Bölge Müdürlüğü misyonuna getirilen Uraloğlu, 23 Temmuz 2018’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

Uraloğlu, 2003’te başlatılan Acil Hareket Planı kapsamında yoğunluk kazanan bölünmüş yolların, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yolların, tek platformlu yolların uygunlaştırılması ve yap-işlet-devret otoyol projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağladı.

Ülkenin kara yolu ağına kıymetli kazanımlar sağlayacak yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü, tünel projelerinin imal, plan ve projelendirme çalışmalarını yürüten Uraloğlu, birebir vakitte kara yolları makine parkının yenilenmesi, yerli ve ulusal araç kullanım oranının artırılması için araştırma geliştirme faaliyetlerine de özel kıymet veriyor.

Yollar Türk Ulusal Komitesi (YTMK) ve Karayolları Vakfı (KAV) Başkanlığı misyonlarını de yürüten Abdulkadir Uraloğlu, evli ve üç çocuk babası.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir