Arçelik hacklendi: 30 bin kişinin bilgileri çalındı

Hackerların son maksadı Arçelik oldu. Beyaz eşya ve teknoloji firmasının satış maksadı kampanyaları haberi için kullandığı Arçelik BizBize taşınabilir uygulaması ve internet sitesindeki bilgiler hackerlar tarafından çalındı.

DonanımHaber’in aktardığı bilgilere nazaran; siber saldırganlar Almanya’daki bir Arçelik BizBize’nin admin paneline erişim sağladı. Bu sayede de siber saldırganlar uygulamada yer alan dataları ele geçirdi.

Arçelik’in açıklamalarına nazaran yalnızca bayi ve yetkili servis çalışanlarından oluşan 30 bin kişinin verisi çalındı. Müşteri bilgilerinde ise rastgele bir sızıntı olmadığı açıklandı.

KVKK tarafından yayınlanan kamuoyu duyurusu ise şöyle:

“Bilindiği üzere, 6698 sayılı Ferdî Dataların Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ait yükümlülükler” başlıklı 12’nci unsurunun (5) numaralı fıkrası “İşlenen ferdî dataların yasal olmayan yollarla diğerleri tarafından elde edilmesi hâlinde, bilgi sorumlusu bu durumu en kısa müddette ilgilisine ve Şuraya bildirir. Şura, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği öbür bir prosedürle ilan edebilir.” kararını amirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir