Dokuzuncu GİO Ödülleri sahiplerini buldu

Fantazya, bilimkurgu ve kaygı cinslerinin Türkiye’de tanınması ve gelişmesi ismine öncü rol üstlenen muharrir, araştırmacı Giovanni Scognamillo’nun ismini taşıyan GİO Mükafatları, bu yıl dokuzuncu sefer sahiplerini buldu. Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (FABİSAD) düzenlediği GİO Ödül Merasimi, 29 Nisan Cumartesi akşamı, Pera Müzesi’nde düzenlendi. Gecenin sunuculuğunu müzik müellifi İnanç Erkin Erkal ile oyuncu Biğkem Karavus üstlendi.

ROMAN MÜKAFATLARINA BİLİMKURGU DAMGASI

GİO Roman Yarışması’nda birincilik mükafatına bilimkurgu çeşidindeki ‘Kurbağa Adası’ isimli romanıyla Selim Erdoğan bedel bulundu. Yeniden bilimkurgu tipindeki ‘Güneşi Yanında Taşıyan Adam’ isimli romanıyla Gülbike Berkkam Heyet Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

‘İnsanlık Deneyi’ romanıyla Erbuğ Kaya, ‘Ve Başka Kutsal Şeyler’ ile Selim Bektaş ve ‘Efsun Sokağı 137’yle ise Gurur Atak, Muvaffakiyet Mükafatı aldı.

Hakan Bıçakcı, Sabri Gürses, Sevin Okyay, Sezgin Kaymaz ve Pelin Batu’dan oluşan roman heyetinin gerekçeli karar metninde şu sözler yer aldı:

“Selim Erdoğan’ın ‘Kurbağa Adası’ isimli romanı, yarattığı dünyayı detaylı bir formda tasvir ettiği ve bu detayları ince bir işçilikle ele aldığı için başarılı bulunmuştur. İstanbul’un mümkün distopik geleceklerinden birinde bir ailenin hayatta kalma uğraşını ele alan roman, bizi etraf ve iklim felaketlerini toplumsal sonuçlarıyla birlikte düşünmeye sürüklüyor.

Gülbike Berkkam’ın ‘Güneşi Yanında Taşıyan Adam’ isimli romanı, nüktedan ve sağlam bir lisanla, farklı bir bilimkurgu öyküsü anlatmayı başarmış. Yapay Zekanın yaratacağı bir dünyada insani alakaların, sevgi bağlantılarının yaşayacağı dönüşümleri kendine has bir atmosfer içinde kurgulayan müellif, klasik makine-insan ilgisinin geleceğine canlı karakterlerle yeni bir bakış katmış. Her iki kitabın da bilimkurgu tarihimizde kalıcı bir yere sahip olacağını düşünüyoruz.”

Roman Ödülleri’ne bu yıl 65 roman başvurmuş ve bunlardan 14’ü ön elemeyi geçerek uzun listeye girmeye hak kazanmıştı.

İLLÜSTRASYON MÜKAFATI ÖMER BURAK ÖNAL’A

GİO İllüstrasyon Ödülü’nün bu yılki sahibi ‘Pelerin ve Hançer’ isimli yapıtıyla Ömer Burak Önal oldu. ‘Ölümlü’ ile Murat Çalış, ‘Upload’ ile Erişcan Türk, ‘Braindead’ ile Halil İbrahim Karasu ve ‘Bovem The Runner’ ile Oğuzhan Çetin Muvaffakiyet Ödülü’ne bedel görüldü.

Yıldıray Çınar, İhtilal Kunter, Melike Acar, Korkut Öztekin ve Sümeyye Kesgin’den oluşan İllüstrasyon Jürisi’nin birinci seçilen yapıta ait gerekçeli kararı şöyle:

“Değerlendirmemiz sırasında yaratıcılık, teknik hâkimiyet, görsel kompozisyon oluşturma hassaslığı, temel desen bilgisi, dinamik figür kullanımı ve sanatsal anatomi bilgisi üzere kriterler üzerine odaklanarak seçimimizi yaptık. Yukarda saydığımız kriterler doğrultusunda, bu yılki FABİSAD Fantastik İllüstrasyon yarışının birincisi olarak seçtiğimiz eser Ömer Burak Önal’ın ‘Pelerin ve Hançer’ isimli çalışmasıdır.”

ÖYKÜ MÜKAFATI CEYDA ÖZÇELİK’E

Yayımlanmamış Hikaye kolunda ise ‘Bizden Geriye Kalanlar’ isimli hikayesiyle Ceyda Özçelik, birincilik mükafatını aldı.

Altay Öktem, Ceyhan Usanmaz, Çağan Dikenelli, Göktuğ Canbaba ve Gülşah Elikbank’tan oluşan hikaye heyetinin Muvaffakiyet Ödülü’ne bedel bulduğu isimler ise şöyle: ‘Zamanın Karanlık Çizgisi’ ile Elif Kalay, ‘İskender ile Barbaros’ hikayesiyle Melih Eker, ‘İnsani Kusur’ ile İhsan Cihangir ve ‘Rende Uçuşu’ ile Şükriye Seçil Sis. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir