Gazeteciler darbedilerek gözaltına alınmıştı: İstanbul Valiliği’nden polislerin soruşturulmasına engel

Taksim Dayanışması’nın davetiyle Seyahat Parkı aksiyonlarının 9’uncu yıldönümünde 31 Mayıs’ta Taksim’de toplanan kitle polis pürüzüyle karşılaştı. Kitleye saldıran çevik kuvvet, çok sayıda eylemcinin yanı sıra haber takibi yapan Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz, Tele 1 TV muhabiri Engin Açar, kameraman Umutcan Yitük, Gazete Fersude muhabiri Hayri Tunç, Dokuz8 Haber muhabiri Fatoş Erdoğan ve Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’ın ortalarında olduğu gazetecileri darbetti.

halktv.com.tr editörü Ozan Demiriz, Üniversal Gazetesi muhabiri Meltem Akyol, BirGün Gazetesi-muhabiri Gökay Başcan, Flash Haber TV muhabiri Dilan Polat, Nil Derin Aydoğdu ve Sevda Doğan ise gözaltına alınarak, saatlerce aykırı kelepçeli halde bekletildi.

GAZETECİLER HATA DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Halk TV’nin aktardıklarına nazaran; özgür bırakılan gazeteciler, 3 Haziran’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na polisler hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Gazeteciler şikayet dilekçelerinde “polisin misyonunu berbata kullanması”, “işkence”, “eziyet”, “tehdit”, “hakaret” ve “kasten yaralama”nın yanı sıra “iş ve çalışma hürriyetinden mahrum bırakma” kabahatlerinin işlendiğini vurguladı. Şikayetin akabinde savcılık, polislerin tespiti ve haklarında soruşturma müsaadesi verilmesi talebiyle İstanbul Valiliği’ne yazı yazdı.

DOSYA KAPATILDI

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) açıklamasına nazaran, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya imzasıyla gönderilen yazıyla görevlilerin tespit edilemediği, soruşturma müsaadesi verilmesine ve disiplin soruşturması açılmasına gerek olmadığı ve belgenin süreçten kaldırılmasına karar verildiği açıklandı.

Karara reaksiyon gösteren TGS, açıklamada “İstanbul Valiliğinin bu kararı gazetecilere yönelik akınları cesaretlendirici niteliktedir ve asla kabul edilemez. Halkın haber alma hakkının teminatı gazetecilerin özgürce haber yapması için 70 yıldır olduğu üzere bu hukuksuz kararın takipçisi olacağımızı, gerekli yargısal yollara başvuracağımızı kamuoyuna hürmetle duyururuz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir