Petrolde temkinli seyir sürüyor: Brent petrol ne kadar oldu? (20 Eylül 2022)

Petrol, çarşamba günü daha fazla mali sıkılaşma beklenen Fed kararı öncesinde varil başına 85 dolar civarında sabit kaldı.

Dün 92,56 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 08.48 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,09 artarak 92,08 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 85,36 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, merkez bankalarının faiz artırımına gideceği beklentisiyle dün 89 doların altına geriledikten sonra bugün kısmen yükselişe geçti.

EKONOMİLERİ RESESYON BEKLENTİSİ PETROLDE BASKI OLUŞTURUYOR

ABD başta olmak üzere merkez bankalarının yüksek enflasyon karşısında agresif faiz artırımlarını sürdüreceği, bu durumun da ekonomileri resesyona sürükleyeceğine ait telaşlar petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

Bu hafta kararlarını açıklayacak olan ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankasının toplantılarından çıkacak sonuçlara ait beklentiler, petrol fiyatlarının artışını kısıtlıyor.

Öte yandan, ABD Güç Bakanlığından yapılan açıklamada, ham petrol tedarik etmek için yeni bir satış bildiriminin yayımlandığı kaydedildi. Açıklamada, kasımdan itibaren teslim edilmek üzere stratejik petrol rezervinden 10 milyon varile kadar petrol satılacağı bildirildi.

Brent petrolde teknik olarak 92.29 ile 92.40 dolar aralığının direnç, 91.83 ile 91.71 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir