Şişecam’dan 114 milyon dolarlık yatırım

İSTANBUL (İGFA) – Cam ve kimyasallar kesimlerinin küresel oyuncusu Şişecam, Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan üç yeni kaplamalı cam sınırı yatırımı kararını duyurdu.

2025 yılında faaliyete geçmesi planlanan bu yatırımlar kapsamında Tarsus’ta inşası devam eden düz cam üretim tesisine yıllık 7 milyon metrekare kapasiteli bir kaplamalı cam çizgisi yatırımı yapacağını duyuran Şişecam, bununla birlikte Kuzey İtalya’daki düz cam tesisine yıllık 6,5 milyon metrekare kapasiteli, Bulgaristan’daki düz cam tesisine ise yıllık 6 milyon metrekare kapasiteli bir kaplamalı cam çizgisi yatırımı gerçekleştirecek.

Şişecam, bu 3 yeni sınır için toplam 114 milyon dolar yatırım yapacak. Yeni kaplamalı sınırların hayata geçmesi ile Şişecam’ın cam kaplama çizgilerinin sayısı dünya genelinde yediye ulaşacak.

Bu yatırımların sonucunda Şişecam’ın şu an 4 farklı hatta ortalama eser karışımı ile 22 milyon metrekare olan kaplamalı cam kapasitesinin yaklaşık iki kat büyüyerek 42 milyon metrekareye çıkarılması hedefleniyor.

Şişecam Yönetim Kurulu Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yatırım kararıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, her bir akılcı yatırım kararıyla kendilerine yeni güç ve yetenekler kazandırdıklarını söyledi. “Düz cam dalında artan kaplamalı cam gereksinimini karşılamak üzere aldığımız bu yatırım kararı Şişecam’ın kaplamalı cam üretim kapasitesini neredeyse ikiye katlayacak” diyen Kırman, “Türkiye’deki mimari camlar pazarında liderliğimizi sağlamlaştırırken, Amerika da dahil olmak üzere küresel pazarda daha geniş bir müşteri ağına, daha yüksek rekabet gücüyle ulaşılabilmemizi kolaylaştıracak. Katma bedelli eserlerin toplam üretim hacmimiz içindeki hissesinin ve eser portföyümüzün geliştirilmesini sağlayacak bu yatırımlar ayrıyeten Şişecam’ın tedarik ağını daha esnek yönetmesine ve operasyonel süreç verimliliğini artırmasına da katkı sunacak” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir