Sözcü’den Yılmaz Özdil Açıklaması: “Kovulmadı, Kendi İsteğiyle Ayrıldı”

Sözcü gazetesi Yılmaz Özdil hakkında açıklama yaptı. Açıklamada Özdil’in kovulmadığı, Sözcü TV’den ve gazeteden kendi isteğiyle ayrıldığı belirtildi. 

Sözcü gazetesi, Yılmaz Özdil’in gazeteden ayrılmasının akabinde bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

‘Sözcü Gazetesi’nde yaklaşık 8.5 yıldan bu yana köşe muharriri olarak misyon yapan, yazılarının virgülüne dahi müdahale edilmeyen Yılmaz Özdil kendi isteğiyle evvel Sözcü Televizyonu’ndan akabinde da Sözcü Gazetesi’nden ayrılmıştır.

Sosyal medyada Yılmaz Özdil hakkında yayılan “Kovuldu” savları asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Yaratılmak istenen algı operasyonlarına prestij edilmemeli, ayrılma kararının Özdil’in kendi tasarrufu olduğu herkesçe bilinmelidir.

Sözcü Gazetesi’ne hiçbir siyasi parti ve kurum baskı yapamaz, talimat veremez, muharrir attıramaz. Zira Sözcü Gazetesi kurulduğu birinci günden beri gücünü okurlarından almaktadır, bağımsızdır. Bağımsız da kalacaktır. Kamuoyunun bilgisine…’

Gazeteci Yılmaz Özdil, 1 Mart’ta resmen izleyicilerle buluşan Sözcü TV’deki genel yayın direktörlüğü misyonunu bıraktığını duyurmuştu. 

Özdil, açıklamasında “Değerli patronumuz Burak Akbay’a kelam verdiğim formda ‘kurucu’ misyonumu tamamladım. Anadolu imbiğinden damıtılarak süzülmüş kulağa küpe lafımızdır… Çok muhabbet, tez ayrılık, bırakmayı bilmek lazım. Misyondan derhal uzaklaştırılmam için, bir saniye bile misyonda kalmamam için, CHP idaresinin ismini kullanarak, aleyhime kampanya başlatılmasına üzülmedim desem, palavra olur” demişti. Özdil devamında şunları kaydetmişti:

‘Çünkü, bu kadar dolambaçlı yollar deneyeceklerine, direkt bana telefon etselerdi, kurucu misyonum dışında bir niyetim olmadığını, Sözcü televizyonunda çalışma odamın bile olmadığını, genel müdür, genel direktör, genel koordinatör üzere rastgele bir sıfatımın olmadığını kendilerine aslında söylerdim.’ 

Özdil daha sonra Sözcü gazetesinden de ayrıldığını duyurmuştu. Özdil, akabinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini aradığını, CHP ve medya üzerine konuştuklarını duyurmuş, ‘Neler konuştuğumuzu şu anda anlatacak bir televizyon ekranına sahip değilim, bir gün anlatabilme imkanım olduğunda cümleten anlatırım’ demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir