TFF Başkanı Büyükekşi: Türkiye’deki futbolun marka değerini arttırmamız gerekiyor; Fanatikliği, vandallığı ve holiganlığı bitirmemiz lazım

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’de futbolun marka pahasını arttırmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Brand & Sport Summit’te 6 aylık misyon sürecinde neler yaptıklarını, altyapı projeleri, hakemler ve gelecek planları hakkında konuştu. Daha sonra basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Lider Büyükekşi, “Global spor pazarlaması ismine maalesef dünyada değil de Avrupa’da bakacak olursak çok gerideyiz. Bizim bu bahiste almamız gereken çok yol var. Baktığımızda bugün yalnızca Premier Lig’in naklen yayın geliri 5 milyar pound civarında. Başka sponsorluklarla birlikte 6-7 milyar poundu buluyor. Bizim en yüksek sayı 120 milyon dolar civarında naklen yayın geliri var. Sponsorluklarla birlikte 200 milyon doları geçmeyeceğini düşünüyorum. Avrupa’da 6., dünyada 7. yahut 8. diyebileceğimiz Muhteşem Lig’in marka ve pazarlama bedelinin bu olmadığını düşünüyorum. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor. Türkiye’deki futbolun marka kıymetini arttırmamız gerekiyor. Fair-play’e ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Fanatikliği, vandallığı ve holiganlığı bitirmemiz gerekiyor. Anadolu’da seyirci sayısında çok büyük düşünceler var. 3-4 bini geçmiyor. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Sponsorlukla ilgili çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunu da profesyonelce yapmamız lazım. Önümüzdeki günlerde bunları hayata geçirdikçe sizlerle paylaşacağız” tabirlerini kullandı.

“Almanya’da ülkemizi gururla temsil etmek istiyoruz”

2023 yılı gayeleri hakkında da konuşan Mehmet Büyükekşi, “2023 yılında mayıs ayında liglerimiz bitiyor. Ulusal grubumuzun birinci maçı mart ayında Ermenistan ile, daha sonra Hırvatistan ile Bursa’da bir maç yapacağız. Futbolun marka pahasında bir tarafta ekipler, bir tarafta da ulusal ekip son derece değerli. Birlikte pazarlamasını yapmamız gerekiyor. 2023 yılında maksadımız, Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek için çabalar sona erecek, orada birinci 2 kadro ortasına girip, Almanya’da ülkemizi gururla temsil etmek istiyoruz. Kadrolarımızın da gerek Muhteşem Lig’de gerek 1. Lig’de gerekse başka liglerde başarılı olup, bundan sonraki çalışmalarda da bilhassa altyapıya değer vermek istiyoruz. Zira akademi mecburiliği getiriyoruz. Bu hususta bir çalışma içine girmelerini hedefliyoruz” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir